Wypadanie włosów

Fakty i mity w walce z wypadaniem włosów

  • Obcięcie włosów wpływa na ich wzrost i gęstość

    MIT

    Jest to dość popularny i często powtarzany mit. Dzieje się tak za sprawą faktu, że wraz ze skróceniem włosów fryzura robi wrażenie ładniejszej i pełnej objętości. Pozbywamy się wtedy końcówek, które zwykle są najbardziej zniszczone i stanowią najcieńszą część włosa.

  • Masaż skóry głowy dobroczynnie wpływa na stymulację porostu nowych włosów

    FAKT

    Wiele osób banalizuje masaż skóry głowy jako wsparcie działań zapobiegającym wypadaniu włosów oraz stymulujących porost nowych. Nic bardziej mylnego. Masaż wzmacnia włosy i pobudza ukrwienie. Jest to bardzo pożądane działanie, zwłaszcza przy aplikacji produktów na skórę głowy. 

  • Wypadanie włosa z 'cebulką' oznacza łysienie

    MIT

    Pełny cykl życia włosa to czas od wzrostu włosa do jego samoistnego wypadnięcia i zakończenia fazy spoczynkowej. W każdym mieszku włosowym następują po sobie trzy fazy: wzrostu i pełnej czynności (anagen), inwolucji (katagen) i spoczynkowa (telogen). Taki cykl powtarza się wielokrotnie podczas naszego życia. Biała kuleczka u nasady włosa, którą często obserwujemy na wypadających włosach nie stanowi powodu do zmartwień. Nie jest to 'cebulka', jak się powszechnie uważa, a 'kolba włosa'.

  • Zmianom pór roku może towarzyszyć nadmierne wypadanie włosów

    FAKT

    To prawda. Często wraz ze zmianą pór roku towarzyszy nam  nadmierne wypadanie włosów. Wiosną np. możemy odczuwać skutki przebytych wcześniej infekcji i towarzyszącemu im leczenia. Dodatkowo w tym czasie mogą pojawić się deficyty witamin i mikroelementów. Jesienią może doskwierać brak estrogenu, który w ciepłe miesiące wydziela się intensywniej, dzięki słońcu. Wraz ze zmianą pór roku, zmieniają się otaczające nas czynniki zewnętrzne. Wypadanie kilkudziesięciu włosów dziennie jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli jednak zaobserwujemy bardziej intensywne wypadanie, warto poszukać wsparcia w kosmetykach lub właściwej suplementacji.

  • Częste mycie włosów prowadzi do wypadania włosów

    MIT

    Nic bardziej mylnego. Oczywiście niewłaściwie dobrane, agresywne kosmetyki myjące mogą podrażnić skórę głowy, wysuszyć włosy, a w efekcie doprowadzić do wypadania osłabionych włosów. Jednak odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne do włosów nie tylko nie zaszkodzą naszym włosom, ale zadbają o ich zdrowy wygląd oraz oczyszczą skórę głowy. Co więcej oczyszczona skóra głowy to dotlenione mieszki włosowe! Dla osób zmagającymi się z nadmiernym wypadaniem włosów doskonale sprawdzą się szampony zawierające w swoim składzie biotynę,kompleksy witamin, żelazo, wyciągi roślinne (np. proteiny białego łubinu, proteiny ryżu, pędy bambusa, olej z kiełków pszenicy). 

  • Zbyt ciasny kucyk może powodować wypadanie włosów

    FAKT

    Nie jest tak, że gdy raz  zepniemy włosy w ciasny kucyk lub upięcie to zaczną one wypadać. Jeśli jednak naszą ulubiona fryzurą jest 'koński ogon', ciasny warkocz lub modelujemy nasze włosy naciągając je na szczotkę to stopniowo je osłabiamy. Ciągłe napięcie sprawia, że włos przechodzi w fazę spoczynku (telogen) i wypada. Zwykle w takiej sytuacji włosy zaczynają wypadać nad czołem i skroniach, a następnie na pozostałej części głowy. Jeśli zauważymy zwiększone wypadanie włosów należy zrezygnować z ciasnych fryzur na rzecz luźnych upięć. Warto wtedy zafundować osłabionym włosom intensywną kurację przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i stymulować porost nowych.